Obsah fóra www.navigatour.cz www.navigatour.cz
Jachtařské fórum

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 RSS kanálRSS   HodnoceníHodnocení   StatisticsStatistika 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Opoustite lod na kotve ci bojce?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Zážitky, zajímavosti
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: po srpen 10, 2009 8:48 pm    Předmět: Citovat

Hm, tak nějak jsem donedávna nechápal, proč bych neopustil loď na kotvě. Ovšem to jsem byl vždycky (11x) v Chorvatsku na plachetnici 6m, výtlak asi 900 kg, kde byla kotva Danforth asi 10 - 12 kg, asi 7 m řetězu a pak lano. A po prvních zkušenostech, kterými bych se tu raději ani nechlubil, jsem vždy po zakotvení šel pod vodu zkontrolovat, jak kotva drží, případně ji pořádně zarýt, pokud ležela jen na boku. A k tomu jsem obvykle ještě přidával na přechod lano/řetěz karabinou jedno nebo dvě olova kolem 5 kg. A nikdy se mi pak nestalo, že by kotva neudržela loď i za bouřky a silného větru.
Letos jsem byl poprvé na Bavaria 36, která má 11,4 m a výtlak 8,4 t - a k tomu kotvu 15 kg. V porovnání s výše uvedeným je to silný nepoměr. Naštěstí jsem měl sebou po předchozích zkušenostech lano, karabinu a 15 kg olověnou zátěž, která není součástí výbavy. Jinak si nedovedu představit, že by ta kotva i při vypuštěném řetězu 35 m na kloubce 5 m měla udržet osmitunovou loď ve větru 30 - 60 uzlů (naštěstí takový nefoukal). Jediné místo, kde kotva naprosto spolehlivě "zabrala", byl zákrut řeky Krka pod Skradinem, kde naopak byl skoro problém kotvu zarytou do bahna vytáhnout.
Kotva 15 kg na Bavarii 36 mi připadá poddimenzovaná. Jaký máte názor vy zkušenější?
Pavel.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pešek Vítězslav

Petty Officer 3rd Class
Petty Officer 3rd Class

PříspěvekZaslal: út srpen 11, 2009 2:53 pm    Předmět: Citovat

hmotnost kotvy samotné, vzhledem hmotnosti lodě neroste nijak markantně. Zároveň ale roste hmotnost kotevního řetězu, což má na kotvení největší vliv.

Pokud hlásí, že v noci bude silnější vítr, tak používám psaníčko, pouštím ho do míst, kde se kotevní řetěz zvihá ze země, aby dobře tlumilo rázy. S tím, že se snažím kotvit max. na 6metrech při 40m řetězu (s delším jsem se na 36ce snad nepotkal).
Jinak vždycky s lodí nězně zaberu za kotvu aby se řetez napnul, a pokud neposkakuje, tak to dál neřeším. No a pro jistotu ještě zapnu kotevní alarm. Ale to neřeší to jestli loď opustit či nikoli. Smile
matula

Seaman Recruit

PříspěvekZaslal: pá srpen 17, 2012 8:23 am    Předmět: Kotvení na béjce Citovat

Taky jsem si myslel že na bójce je bezpečné kotvení ,ale bohužel není.
Uvázal jsem se na bóji na Paklenech u ostrova Marinkovac. Hladina v noci naprosto klidná jen noční bíza ve tři ráno jsem vstal na malou a najednou lupnutí ,pozoruji břeh a zjišťuji ,že jsme již za poslední bójí blizko břehu .
Honem startuji a popojíždím . Po vytažení lana vytuhuji i celou bóji i s ulomeným okem.
Nyjí již též spouštím i kotvu.

Milan
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: ne srpen 19, 2012 12:41 pm    Předmět: Opusteni lode na kotve Citovat

Ahoj,

teď nad ránem jsme se vrátili z HR, oblast Trogir, Pakleni otoci u Hvaru jsem navštívil 16.8. (ČT). Ale jen jsme je obepluli a vrátili se nakonec do zátoky Duga na záp. konci Hvaru.

Ohledně bójí už nevím kdo, ale někdo uváděl příhodu, jak se spokojeně vyvázal na bóji a ráno v rámci koupání se podíval k bloku pod vodou - a zjistil, že spletené lano procházející okem je skoro celé předřené a bóji drží už jen jeden pramen ... Já nejraději kotvím skutečně buď na hloubku ponoru (u mne asi 5 m) nebo aspoň na dohled kotvy, abych viděl, jak je zarytá. A přidávám na noc 15 kg olověné psaníčko spuštěné po kotevním řetězu před loď. Vyplatí se to. Často mne udrží jen to olovo, i když se otočí vítr, kotva a řetěz zůstávají v původním směru.

Pavel.
petr
Site Admin
Site Admin
Command Master Chief Petty Officer
Command Master Chief Petty Officer

PříspěvekZaslal: ne srpen 19, 2012 2:19 pm    Předmět: Citovat

2 matula: kovove oko pod boji ulomene ?

If at first you don't succeed, then skydiving is not for you! Smile
Bidlo

Seaman Apprentice
Seaman Apprentice

PříspěvekZaslal: po květen 13, 2013 4:14 pm    Předmět: Citovat

Tak si po dvou nočních plavbách přes Kanál na Jersey vedle St. Helieru hodili kotvu a o půlnoci je naboural Francouz se 70 stop dlouhým dvoustěžníkem...
http://krasajachtingu.cz/2013/05/13/kolize-lodi-esprit-u-ostrova-jersey/
Kdyby to byla laminátka, plavali na břeh.
Byl jsem na Channel Islands s tím kapitánem předloni, letos jsem na to neměl čas ani peníze a ani nevím, jestli mne to má mrzet Confused
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Zážitky, zajímavosti Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

Přejdi na: