Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.
NAVIGATOUR
NAVIGATOUR - plavby po moři v Chorvatsku email facebook
Pronájem lodí Kapitánské kurzy Jachtařské fórum Pohodová regata Kontakt

Kapitánské kurzy

Jak získat kapitánský průkaz?

Musíme předeslat, že toto rozhodnutí je vhodné pro ty, kteří chtějí být opravdovými kapitány námořních plachetních nebo motorových jachet pro ty, kteří ví co je to zodpovědnost nejen za sebe, ale především, také za ty, kteří Vám svěřili svůj život.
Dále uvedené je samozřejmě pouze základem, který Vám ale umožní zvládnout i velice náročné situace, které moře přináší, aby se z Vás v budoucnu mohl stát zkušený kapitán námořní jachty. Moře..., vítr..., jachta... člověku se tají dech jen při představách, která tato slova navozují. Chcete li to zkusit prakticky, pak opravdu jen opravdově… mnoho omylů Vám přírodními živly nebude odpuštěno...
Na základě dlouholetých znalostí a zkušeností na moři jsme v roce 1991 založili školící středisko Ing.arch.Gustav Morávek a syn – Navigatour v Brně.


Úkolem střediska je výuka a předávání zkušeností budoucím kapitánům námořních plachetnic a motorových jachet.
Naše školicí středisko bylo jmenováno a pověřeno Námořním úřadem Ministerstva dopravy České republiky k provádění výuky a zároveň jsme jmenováni Ministerstvem dopravy České republiky jachetními instruktory a zkušebními komisaři.


Ročně se zúčastní našich kurzů kolem 60 uchazečů. Patříme co do počtu klientů ke 3 největším školícím střediskům v České republice. Naše způsobilost je zdůrazněna i ve vyjádření Ministerstva dopravy České republiky.

Průběh kapitánského kurzu

Kurz se skládá ze dvou částí, teoretické a praktické.

Teoretický kurztrvá 2 dny a má cca. 18 vyučovacích hodin. V ceně kurzu jsou započteny skripta, navigační pravítka, navigační mapy. Podle osnov Námořního úřadu Ministerstva dopravy České republiky se vyučuje: plavební nauka, meteorologie, zdravověda, Colreg 1972, navigace, palubní přístroje, námořní etika. Nedílnou součástí kapitánského průkazu je průkaz radiotelefonie. Průkaz získáte po úspěšném složení zkoušek v Brně po domluvě možno i v Praze. Vzhledem k tomu, že zkoušky z radiotelefonie se provádějí pouze formou testu, příprava na zkoušky je samostudiem. Průkazy radiotelefonie se dělí na omezený a všeobecný průkaz. Na všeobecný průkaz je již potřeba znalost angličtiny. Příslušné otázky a vypracované odpovědi na oba typy průkazů získáte zde: Po teoretické přípravě následuje 14 denní samostudium a po něm přichází na řadu státní zkouška před komisí jmenovanou Námořním úřadem Ministerstva dopravy České republiky. Zkouška se provádí dle domluvy s klienty buď v Brně nebo v Praze.
Praktický kurzprobíhá na plachetnici v Chorvatsku. Velikost lodě se volí podle počtu klientů. Na jedné lodí je 4 – 6 klientů. Kurzy probíhají převážně na plachetnicích Bavaria 46. Kurzy jsou týdenní, začínají a končí v sobotu. Konají se v jarních a podzimních měsících. Na týdenním praktickém kurzu se klient učí ovládat loď, ovládat plachty, přistávat, odplouvat, kotvit, učí se poznávat a předvídat počasí a naučí se základům navigace, Colregu 1972, osvojí si práci s lany a uzly, zvládne plavbu v noci a rovněž, dovolí-li počasí (počasí obvykle dovolí), plavbu za více či méně nepříznivého počasí...Praktický kurz končí praktickou zkouškou poslední den kurzu. Po tomto týdenním kurzu je adept schopen už sám řídit a ovládat svoji nebo vypůjčenou plachetnici. Výuka je prováděna dle osnov stanovených Námořním úřadem Ministerstva dopravy České republiky. Po úspěšném složení praktické a teoretické kapitánské zkoušky, stejně tak zkoušky omezeného nebo všeobecného průkazu radiotelefonisty a absolvování lékařské prohlídky, dostává absolvent od Námořního úřadu Ministerstva dopravy České republiky kapitánský průkaz „C“. Postupně může další získanou praxí získat průkaz „B“ a „A“. Průkaz má mezinárodní platnost a je uznáván po celém světě. Praktické a teoretické školení stojí zájemce dohromady cca. 16 200,- Kč (není započtena zkouška za kapitánský průkaz, radiotelefonii a kolky).

Každý nový kapitán by měl vlastnit jachtařskou knížku.

Rozdělení průkazů

C – velitel jachty pobřežní plavby (Yachtmaster Coastal) je oprávněn vést jachtu do délky 16 m s omezením do 20 Nm od pobřežní linie.
B – velitel jachty mořské plavby (Yachtmaster Offshore) je oprávněn vést jachtu na moři s omezením plavby do vzdálenosti 200 Nm od pobřežní linie.
A – velitel jachty oceánské plavby (Yachtmaster Ocean) je oprávněn vést jachtu na volném moři bez omezení.

Vlastník kapitánského průkazu si potom může pronajmout loď kdekoliv na světě. Tím ale úloha našeho školícího střediska nekončí. Každým rokem organizujeme pro naše absolventy různá setkání, společné plavby a přeplavby. Našim klientům nabízíme možnost vypůjčení lodí za opravdu velmi výhodných podmínek. Z mnoha našich klientů se stali přátelé na celý život.

Ke staženíOdběr novinek
Přihlašte se k odběru
novinek a mějte vždy
čerstvé informace.
Facebook
Kontakty
telefon:
+420 777 289 272
email:
info@navigatour.cz


Všechny kontakty
Pronájem lodí
Všechny lodě k pronájmu
Přehled akcí kapitánské kurzy Jachařské forum E-shop Partneři Kontakt
NAVIGATOUR - Autorizované školící středisko MDČR


Aleš Morávek - NAVIGATOUR
Ulrychova 20, 624 00 Brno

Tel.: +420 777 289 272
e-mail: info@navigatour.cz

Ovládáme
český znakový jazyk