Obsah fóra www.navigatour.cz www.navigatour.cz
Jachta?ské fórum

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 RSS kanálRSS   HodnoceníHodnocení   StatisticsStatistika 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kniha o lodnich motorech: recenze

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Technika a vybavení
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lukas
Kecálek
Kecálek
Master Chief Petty Officer
Master Chief Petty Officer

PříspěvekZaslal: út leden 23, 2007 2:10 pm    Předmět: Kniha o lodnich motorech: recenze Citovat

Tak jsem si zase po nejake dobe precetl neco s lodni tematikou a pojal jsem zamer se tady o to podelit Smile.

Jedna se o knihu "Lodni a dieslove motory" z pera Tima Bartletta, kterou vydalo nakladatelstvi Svojtka&Co (ISBN 80-7237-952-6). Kniha je prezencne dostupna v MZK v Brne.

Kniha je prehledne usporadana a poskytuje od zakladnich informaci pres detailni popis motorovych systemu az po identifikaci problemu s motorem. Pro lepsi prehled uvadim obsah knihy:
(01) Proc si vybrat prave diesel?
(02) Princip motoru
(03) Palivovy system
(04) Vzduchovy system
(05) Chladici system
(06) Olejovy system
(07) Elektricky system
(08 ) Prevodovky
(09) Propeler a zadova uzpavka
(10) Ovladaci systemy
(11) Naradi a dilenska praxe
(12) Odstranovani poruch

Kniha neni urcena pro zkusene mechaniky, ale spis pro majitele lodi. Neumozni vam delat narocne opravy, rozebrat motor do posledniho sroubku a pak ho zase slozit. Ale umozni vam porozumet mnoha detailum motoru a poradit si s beznymi zavadami.

Nicmene zde povazuji za dobre zminit, ze charterovy motor je tabu, toho se clovek nesmi ani dotknout Smile. Pokud prestane fungovat, zavolame charterovou spolecnost. Dokonce je zakazano jit s motorem do autorizovaneho servisu bez predchoziho svoleni charterovky.

Kniha obsahuje spoustu obrazku, ale ne vzdy mi pripadaly uplne uzitecne. Nekterym vecem jsem neporozumnel ani z textu ani z obrazku. Asi si to budu muset procist jeste jednou, i kdyz si nemyslim, ze bych nekdy v nejblizsi dobe rozebiral lamelovou spojku Smile.

Co na knize ocenuji jsou rady "... je potreba udelat" pro kazdy motorovy subsystem. Zde se muzete docist jakou udrzu ten ktery system vyzaduje, co muzete udelat sami a s cim musite do servisu (pokud nejste zkuseny mechanik).

Posledni kapitola je taky velmi uzitecna i pro charterovy motor, jelikoz popisuje zakladni zavady a jejich projevy. Osobne se na vec divam tak, ze kdyz mi nekde uprostred Jadranu chcipne motor, tak se do neho podivam, at uz je to dovoleno ci nikoliv. Prece si nezkazim tech par dni dovolene, ktere muzu moreplavbe venovat cekanim na motorovy clun a odtahem do mariny jen kvuli ucpanemu vodnimu cerpadlu morske vody. A navic clovek nikdy nevi, kdy potka na mori sikovnou majitelku jachty, ktere se vylagroval motor, ze? Very Happy.

Takze, pokud nejste zaryti nectenari a radi se procitate cimkoliv lodnim, i kdyz to nema bezprostredni uzitek, knihu vam doporucuji. Neni tlusta a cetla se mi prijemne.

Do budoucna se pokusim zde udelat vycuc te posledni kapitoly o poruchach, protoze se to hodi, jak jsem jiz psal, i na charterovych lodich.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan

Seaman
Seaman

PříspěvekZaslal: ne leden 17, 2010 7:45 pm    Předmět: Citovat

Knihu znám a zdá se mi užitečná a praktická. V Levných knihách ji mají a když nic, tak mám alespoň dobrý pocit, že jsem teoreticky dobře připraven:-).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Technika a vybavení Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: