Obsah fóra www.navigatour.cz www.navigatour.cz
Jachta?ské fórum

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 RSS kanálRSS   HodnoceníHodnocení   StatisticsStatistika 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dálnice Slovinsko
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Oznámení
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vlada

Seaman
Seaman

PříspěvekZaslal: po březen 09, 2009 10:17 pm    Předmět: Dálnice Slovinsko Citovat

Nevíte někdo jak to dopadlo s dálniční známkou ve Slovinsku? EU tlačila na Slovince, aby zavedli 7-denní za 5,-EUR.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pešek Vítězslav

Petty Officer 3rd Class
Petty Officer 3rd Class

PříspěvekZaslal: po březen 09, 2009 11:45 pm    Předmět: Citovat

jestli unie tlačila, tak ještě nedotlačila, nebo zatím nebylo uvedeno do praxe - alespoň ne podle stránek DARS (což je organizace která dálnice spravuje). www.dars.si/Dokumenti/Dokumenti/Toll/Vignette_308.aspx

Kde jsou zatím k dispozice pouze roční a půlroční známky
Honza.F

Seaman Apprentice
Seaman Apprentice

PříspěvekZaslal: ne březen 29, 2009 9:09 am    Předmět: dálniční známky od 1.července, zpráva ČTK/ Citovat

Slovinsko zavede dálniční známky i na kratší období
Lublaň 27. března (ČTK) - Slovinsko vyhoví požadavku Evropské komise (EK) a od července nabídne dálniční známky i na kratší období. Ministr dopravy Patrick Vlačič řekl, že země si v obtížných dobách nemůže dovolit přijít o prostředky z Evropské unie nebo ohrozit turistickou sezonu. Proto se prý EU podvolí a zavede známky i na sedm dní.
Slovinsko má od loňského léta nový způsob výběru mýtného, čímž rozladilo své sousedy i turisty směřující ze západní Evropy k Jadranu. Každý si totiž musel koupit známku na šest měsíců, která stojí 35 eur (asi 953 Kč). V nabídce je i známka na celý rok, která stojí 55 eur. Jízda bez známky pro řidiče znamená riziko pokuty až 800 eur (až 22.000 Kč).
Evropská komise upozorňovala, že systém poplatků za využití dálniční sítě ve Slovinsku je diskriminační vůči těm, kteří dálnice využívají jen zřídka. Naopak pro tamní řidiče byl výhodný. Unie proto odmítala uvolnit zhruba 200 milionů eur, které byly určeny na modernizaci slovinské silniční sítě.
Vlačič řekl, že Slovinsko zavede týdenní známky za 15 eur (asi 410 Kč), a zároveň zvýší cenu roční známky na 95 eur.
Slovinsko mělo v posledních dvou letech nejrychleji rostoucí ekonomiku v rámci eurozóny. Na letošní rok ale předpovídá její pokles o čtyři procenta, a to v důsledku dopadů globální hospodářské krize.
spr dvd 271022 mar 09

Blbé je, že jsou pouze týdenní, takže si zřejmě člověk bude muset koupit dvě a vyjde to skoro nastejno. Mad
MiraR

Seaman
Seaman

PříspěvekZaslal: po duben 20, 2009 1:54 pm    Předmět: Slovinská dálnice Citovat

Existuje několik variant, jak se vyhnout ve Slovinsku silnicím na kterých je potřeba mít dálniční známku.
Píší se čánky o tom, že na kruháči Pesnica před Mariborem je potřeba mít už nalepenou známku. Pak vyšel článek, který zase tvrdí opak.
Další zádrhel nastane, když se mrknem do mapky placených silnic a zjistíme, že silnice H2, která vede kolem Mariboru je silnice, kde platí známka a v náhledu na google je vidět i kousek H2 jako Šentiljska cesta. Několik možností jak projet Slovinskem je i zde
Asi nejjistější bude objet placené cesty přes Mureck, Lenart a Ptuj.
Nemáte někdo ještě i nějakou jinou variantu? Mimo cesty přes Maďarsko? Surprised Confused
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: po duben 20, 2009 6:38 pm    Předmět: Citovat

Mohu podle informací jiných (včetně foto) potvrdit, že největší problém pro turisty směřující z Rakouska na Zagreb je právě kruháč před Mariborem a následná silnice H2 do centra Mariboru. Kruháč je zpoplatněn a vybírají pokuty už přímo na něm, takže nelze dojet ke kruháči od hranic po staré a přes kruháč projet na silnici objíždějící zpoplatněnou silnici H2.
Kdo má trochu víc času, mohu doporučit www.chorvatsko.cz a tam je fórum s desetitisíci příspěvků. Mimo jiné je tam téma DOPRAVA a tam je věnováno několik diskuzí (podtémat) právě tématu, jak objet placené úseky ve Slovinsku.

Jedna rozumná verze je ještě před kruháčem před Mariborem uhnout doprava na Kumbotu a pak přes Maribor pokračovat dál, jak jste zvyklí. Nevýhodou je, že je zde možno očekávat zácpy a musíte vědět, kudy projet Maribor. Je to na uvedeném fóru popsáno včetně map, nebudu to tady opakovat.
Jedna trasa je včetně fotografií krok za krokem popsaná od Chorvatů tady: http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,112100.0.html

Druhá rozumná varianta je objet Maribor, jak již bylo uvedeno v předchozím, přes Mureck, Lenart a Ptuj. Domnívám se, že příští rok už to bude problém také, protože pravděpodobně bude dostavěn úsek Maribor - Macelj. A je otázka, zda bude možné ho jednoduše objet po staré silnici.
Slušný popis v PDF včetně mapy je možno stáhnout tady:
http://www.hvar.cz/data2/objizdka_slovinsko.pdf

Pokud je ve Slovinsku před hranicemi SLO/HR Macelj příliš dlouhá fronta (zažil jsem až po Ptuj), lze objet přes Varaždin a odtud pak na Zagreb. Vyjde o něco dráž (více km, delší trasa a tím platba za dálnici v HR), ale zejména při potřebě dojet včas kvůli převzetí lodě je to rozumné řešení.

Pavel.

Naposledy upravil Zencak dne po duben 27, 2009 7:45 pm, celkově upraveno 1 krát.
MiraR

Seaman
Seaman

PříspěvekZaslal: st duben 22, 2009 12:33 pm    Předmět: Citovat

A ještě jeden poznatek oproti loňsku, kdy bylo levnější nakupovat pohonné hmoty ve Slovinsku, tak to zatím vypadá, že levnější naftu i benzín mají v Chorvatsku a to asi zhruba o 2-3,- Kč/litr. Wink
Pavel

Chief Petty Officer
Chief Petty Officer

PříspěvekZaslal: po duben 27, 2009 7:13 pm    Předmět: Citovat

Ja osobne mam velmi dobrou zkusenost s trasou pres Madarsko. Slovinsko projizdite max 15km usekem a este je to kratsi Razz
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: po duben 27, 2009 7:30 pm    Předmět: Citovat

Nechci tu rozproudit bouřlivou diskuzi o cestách do Chorvatska mimo Slovinskou dálnici podobně, jako se to rozjelo na www.chorvatsko.cz v diskuzním fóru na téma Doprava - "Slovinská dálniční známka", "Už jste objeli dálnici ve Slovinsku" a podobně.

Pokusím se stručně, aby to k něčemu bylo. Kdo chcete a máte s tím zkušenost, dejte sem aspoň stručný popis trasy, ale hlavně odkud z ČR. Kdo pojede z oblasti Prahy a Sev. Čech, asi pojede jinudy než někdo z OVY a nebo přímo z Břeclavi.
Dále je nutné podotknout, že i na Slovensku mají dálniční známku, stejně tak i v Maďarsku a tudíž je třeba upřesnit průběh trasy. Zrovna tak je třeba rozlišovat, jestli někdo pojede na Istriji, nebo např. pod Split nebo do Dubrovniku. V opačném případě je pouze všeobecná informace trochu bezcenná a to je asi škoda pro ty, kteří tady budou hledat inspiraci, jak se dostat na Jadran. Toto je fórum jachtařů, kde se předpokládá schopnost popsat trasu a na druhou stranu taky čtenář - jachtař by si měl umět poradit i s navigací podle mapy či GPS, pokud odstane aspoň základní průjezdní body.

Mnohým se tento příspěvek možná bude zdát poněkud mimo, ale uvědomme si, že by tady opravdu měly být především příspěvky, které obohatí naše znalosti. Nemyslím si, že cílem je zahltit tady mraky příspěvků fórum, kde je opravdu k věci jen několik procent příspěvků. Na zmíněném fóru "Doprava" má jen téma "Přes Maďarsko" už dnes 33 stran ...

Pavel.
Pešek Vítězslav

Petty Officer 3rd Class
Petty Officer 3rd Class

PříspěvekZaslal: po duben 27, 2009 9:40 pm    Předmět: Citovat

podle má zkušenosti ze začátku loňského léta, kdy právě vstoupila v platnost ona Slovinská zhovadilost jsme jeli přes Mureck, Lenart, Ptuj a pak napojit na klasickou cestu. A spokojenost.. Cesta v pohodě, klasická okreska, míst k předjíždění moc není, ale tou dobou provoz minimální. Velkou výhodou bylo, že se člověk vyhne Mariboru, a nemusí se obávat, že ho to plivne na dálnici. Nebo kruháč, kterej je z nepochopitelných důvodů taky dálnice.

A z mého pohledu radši hřebík do dlaně, než přes Nemtudomsko (maďarsko)
Pešek Vítězslav

Petty Officer 3rd Class
Petty Officer 3rd Class

PříspěvekZaslal: út červen 02, 2009 3:57 pm    Předmět: Citovat

koukal jsem na oficiální info ke slovinským dálničním známkám a prozatím je pouze uvedeno, že od 1.7.2009 budou k dispozici týdení, měsíční a roční známky, ale vypadá to, že slovinci zatím nemají představu o tom, kolik za ně budou chtít Sad
Jarda

Master Chief Petty Officer

PříspěvekZaslal: ne červen 14, 2009 10:29 pm    Předmět: čerstvá zkušenost Citovat

Přidávám čerstvou zkušenost s dálnicí ve Slovinsku. teď v sobotu 13.6.2009.

Dálniční známky platí jan na dálnicích, tak na "silnicích pro motorová vozidla" - nebo tak nějak se to jmenuje u nás. Jsou to ty silnice označené modrým autem.

V Mariboru je problém v tom, že takto je označen i kruhový objezd na konci dálnice z rakouské celnice do Mariboru a následná cesta přes Maribor až po křižovatku, kde se odbočuje doleva na most k benzínce OMV.

Při cestě k moři 6.6. jsem to asi ve 3,00 v noci přehlédnul a v pohodě jsem projel.

Při cestě zpět jsem si toho všiml, tak jsem jel dál do města a poměrně "podle slunce" se dalo město projet a dostal jsem se ke zmiňovanému kruháči. I ten se podařilo objet. Poslední fáze byla asi 500 metrů úzkou asfaltkou v poli (pro zemědělské mechanizmy). Bylo vidět, že na kruháči hlídají policajti a berou to.

Suma sumárum. Při cestě tam, v noci to nehlídali. Při cestě zpět, odpoledne tam policajti byli. Nedoporučuji riskovat jízdu bez kupónu. Podařilo se mi to objet. Příště ale tu desetidenní známku, co má platit od 1.7. koupím.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: po červen 15, 2009 5:37 am    Předmět: Citovat

Ano, potvrzuje to stav, jaký byl už loni od července. Největší problém je to, že je zpoplatněn i zmíněný kruháč před Mariborem a od něj silnice pro motorová vozidla H2 z kruháče do centra (viz můj příspěvek o něco výš z 20.4.2009). I já jsem to loni v srpnu tam i zpět projel bez známky (tam v PÁ kolem poledne, zpět v PO kolem poledne) projel, protože jsem si té značky nevšiml a ani ve snu mne nenapadlo, že někdo zpoplatní i tento úsek (nechytli mne- blbí mají štěstí).

Jardo, pokud to půjde, popiš kudy jsi objel ten kruháč (nejlépe mapa). A nebyla tam nějaká zákazová značka? Pokoušelo se to už víc lidí a údajně přímo kolem kruháče se to objet nedá.

Pavel.
Jarda

PříspěvekZaslal: po červen 15, 2009 9:45 pm    Předmět: Citovat

Zencak napsal:
.....

Jardo, pokud to půjde, popiš kudy jsi objel ten kruháč (nejlépe mapa). A nebyla tam nějaká zákazová značka? Pokoušelo se to už víc lidí a údajně přímo kolem kruháče se to objet nedá.

Pavel.

Zkusím popsat cestu (směr z Chorvatska na Rakousko). Nejprve jsem na silnici H2 najel. Teprve v nájezdu jsem si všiml značky s vinětou. Na první křižovatce jsem z H2 sjel a podjel jsem ji do centra Mariboru. Tam byly žluté směrové značky na Šentilj. Podle nich jsem dojel ke kruháči, k autosalonu (myslím Audi) těsně vedle komunikace H2. Pořád podle žlutých směrovek na "Šentilj" jsem se H2 podjel a dostal až těsně ke kruháči z opačné strany (Myslím, že je to cesta na Maďarsko). Zde jsem zjistil, že dali ceduli s vinětou na samotný příjezd ke kruháči, tak jsem odbočil do pole s tím, že se tam otočím a vrátím se. V tom poli jsem si všiml, že stejný vjezd do pole vidím na výjezdové cestě z kruháče na starou cestu na Šentilj. Tak jsem se po asfaltové polňačce pustil a ono to šlo projet.

Zkusím najít nějaký obrázek, nějakou mapu...

Naposledy upravil Jarda dne po červen 15, 2009 9:55 pm, celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jarda

PříspěvekZaslal: po červen 15, 2009 9:54 pm    Předmět: Citovat

Mapu jsem žádnou nenašel, takže pokud najdeš nějakou mapu, kde je kruháč, dej mi ji sem. Zkusím Ti na ni udělat popisek.
Zencak

Petty Officer 1st Class
Petty Officer 1st Class

PříspěvekZaslal: út červen 16, 2009 8:12 am    Předmět: Citovat

Hm, není to dost podrobné, ale aspoň něco. Pokud sem dá někdo lepší mapu, tenhle příspěvek nechť administrátor smaže. Z popisu Jardy je to ale asi dost jasné, kudy jet.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.navigatour.cz -> Oznámení Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: